win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 10 από σύνολο 10

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.895
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.401
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    Εφόσον η νέα θέση είναι νόμιμη! Δηλαδή τηρούνται οι ελάχιστες αποστάσεις από τα όρια, τα Δ κ.λπ.
    Τότε, όπως σωστά είπες, βάζουμε μια "λοιπή παράβαση" κατηγορίας 13 από την οποία προκύπτει πρόστιμο 500¤.

    Για να δώσουμε τη βεβαίωση ελέγχουμε δόμηση, κάλυψη, ύψος. Αυτά δεν βεβαιώνουμε; Αλλάζουν αν το κτήριο μετακινηθεί σ' άλλη νόμιμη θέση; Όχι. Προσωπικά θα την έδινα με τη σημείωση ότι "το κτήριο έχει μετακινηθεί σ' άλλη ... μπλα μπλα".

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός MSc
    Το μέλος vassog δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    26.11.2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αναρτ.
    37
    Εύσημα

    έδωσε
    15
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    22
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Επανέρχομαι σε ένα αρκετά παλιό topic αλλά έχω μια τέτοια περίπτωση την οποία ξεκίνησα να ψάχνω και δεν είναι τόσο απλή, τουλάχιστον η δική μου.
    Σε εκτός σχεδίου οικόπεδο στο οποίο έχουν γίνει κάθετες ιδιοκτησίες πριν το 92 έχουν γίνει αρκετές αυθαιρεσίες, αποθήκες, μάντρες κ.τ.λ. καθώς και αλλαγή θέσης του νόμιμου κτιρίου της οικοδομικής άδειας που είχε βγει τότε. Τα τακτοποίησα όλα αυτά και τώρα ψάχνω να βρω πως θα γίνει η νομιμοποίηση της αλλαγής θέσης.
    Οι υπάλληλοι της πολεοδομίας μου λένε άλλοι με τοπογραφικό και Δ.Κ. και άλλοι με τον καινούργιο τρόπο αδειοδότησης που πάει με τοπογραφικό και διάγραμμα δόμησης πλέον.
    Και καλά μέχρι εδώ. Το πρόβλημα ξεκινάει με το τοπογραφικό το οποίο δε μου εγκρίνουν γιατί βλέπουν αυθαίρετα μέσα για τα οποία δεν υπάρχει περαιωμένη βεβαίωση ότι τακτοποήθηκαν και φοβούνται ότι δεν είναι σωστή και η διαδικασία. Εκτός των άλλων οι υπάλληλοι της πολεοδομίας δεν είναι ενημερωμένοι με αποτέλεσμα να μην ξέρουν τί να ζητήσουν να γράφει μέσα το τοπογραφικό.
    Άλλο ένα πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι εσύ δείχνεις μόνο το οικόπεδο του ιδιοκτήτη που έχει το συμβόλαιο, ενώ το οικόπεδο στο οποίο έχει βγει η άδεια έχει άλλα όρια τα οποία δε φαίνονται εκ πρώτης όψεως αν η κάθε περίπτωση δεν αντιμετωπιστεί σε συνδυασμό με τα σχέδια της αρχικής άδειας.
    Και τέλος, οι όροι δόμησης μπορεί να έχουν αλλάξει και ο τοπογράφος μου ζητάει καινούργιους όρους, οι οποίοι φυσικά δε συμφωνούν με αυτά που δείχνει το καινούργιο σχέδιο. Άσε που μου ζητάνε και ισοϋψείς καμπύλες κατ' ερμηνεία του 4030/11 που αναφέρει υψομετρική αποτύπωση. Γενικά είναι ένα μπάχαλο.
    Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ να τακτοποιήσω την αλλαγή θέσης του κτιρίου χωρίς έκδοση της οικοδομικής άδειας για τη νέα θέση. Στην περίπτωση αυτή φαντάζομαι ότι το κτίριο θα είναι τακτοποιημένο για 30 χρόνια έτσι δεν είναι; Τί είχαμε τί χάσαμε δηλαδή, αφού η παρανομία στο βασικό κορμό του σπιτιού πάει σύννεφο.
    Γενικώς απ' ότι έχω καταλάβει η έκδοση οικ. άδειας που λένε δεν είναι κάτι τόσο απλό γιατί δεν υπάρχει καμία διευκρίνιση και καμία ενημέρωση σε κανέναν υπάλληλο που θα ελέγξει.
    Αυτά. Θα ήθελα την άποψή σας γιατί έχω πελαγώσει
    Ευχαριστώ

Παρόμοια θέματα

  1. N.4495/17: Μετακίνηση κτηρίου σε νόμιμη θέση με ταυτόχρονη αυθαίρετη προέκτασή του
    Από το μέλος PERIKLIS1 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 04.10.2018, 13:02
  2. N.4495/17: Αυθαίρετη αλλαγή θέσης κτηρίου
    Από το μέλος pan1891 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 20.06.2018, 08:27
  3. N.4495/17: Υπολογισμός προστίμου για αλλαγή θέσης κτηρίου και παράβαση πλάγιας απόστασης
    Από το μέλος menelaos_xanthi στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 25.02.2018, 14:29
  4. N.4178/13: Αλλαγή θέσης κτηρίου σε άλλη νόμιμη θέση
    Από το μέλος teo152 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταία Ανάρτηση: 07.10.2017, 09:06
  5. N.4014/11: Αλλαγή θέσης σε σωστή θέση και σε λάθος θέση
    Από το μέλος PERIKLIS1 στη θεματική κατηγορία Αυθαίρετα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 09.04.2012, 10:26

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •